Tkanie – pokračovanie

Aby to nevyzeralo, že sa všetci flákame a nechávame všetko na Dandy, tentokrát sa ozývam ja. V mojom prvom a zatiaľ jedinom článku spred 2 rokov (necelých!) som sa priznala k mojim miestami trochu útrpným začiatkom s karetkovaním. Odvtedy prešlo už celkom dosť času a pribudlo mi pár nových kúskov. Nie je ich veľa, lebo bohužiaľ nemám na tkanie toľko času ako by sa mi páčilo. No poďme sa na ne pozrieť 🙂

Modrá vlnkovitosť

Túto karetku som v minulom článku ukázala rozrobenú. Tak tadá – už je na svete.  Bola tkaná z obyčajnej umelej vlny, ktorá sa dá normálne kúpiť v obchodoch. Tkala sa veľmi príjemne, je to nenáročný vzor, ktorý keď si človek zapamätá, môže pri tkaní pozerať filmy a seriály. Tkaná bola na 20 karetkách, vo výsledku mala dĺžku 2,7m a šírku 3,7cm. Bola tuším použitá ako rameno na tašku.

modrá vlnkovitosť

Žlto-oranžový Germán

Kamarát Šroub ma popýtal o utkanie opasku ku kostýmu starovekého Germána. Ako predlohu vzoru som dostala obrázok germánskej keramiky z Dobřichova a Třebusic, nález spadá do obdobia Marobudovej ríše (1. st. p.n.l.). Vlnu si Šroub sám nafarbil cibuľovými šupkami. Žltú farbil raz, oranžovú získal dvomi farbeniami. Nafarbilo sa mu to trošku nerovnomerne, takže výsledná tkanica je mierne melírovaná 😀

Karetka bola tkaná na 30 karetkách zo 100% ovčej vlny technikou obojstranného tkania. Ako jej názov naznačuje, výsledná tkanica má z oboch strán ten istý vzor – len s prevrátenými farbami. Takže človek môže karetku používať z oboch strán, podľa toho, na akú farbu má náladu. Výsledok má dĺžku 216cm a šírku 5,7cm.

germánsky opasok

Pytónia karetka

Ďalší opasok putoval pre zmenu ku Keltom :). Vzor som tentokrát sama vymyslela, šlo o jednoduché otáčanie všetkými karetkami jedným smerom v určitom rytme. Výsledok mi trochu pripomína hadiu kožu, preto karetke hovorím „pytón“.

Tkanica bola tkaná na 36 karetkách z jemnučkej 100% jahňacej vlny. Vďaka jemnej vlne šlo tkanie strašne pomaly a výsledok je užší ako by to bolo pri silnejšej vlne, no zato vzor je krásne jemný a prepracovaný. Opasok má dĺžku 2,4m a šírku 5,7cm.

pytón

Lem  šľachtica

Tak a sme na konci. Toto je môj posledný výtvor – lem na odev pre rane stredovekého šľachtica. Pri vymýšľaní vzoru sme museli trochu improvizovať, lebo z tohto obdobia u nás nemáme dochované vzory karetiek. Konečný vzor pripomína motívy z veľkomoravských prsteňov.

Lem bol tkaný na 36karetkách zo zmesi jemnej jahňacej vlny a hodvábu, má dĺžku 4m a šírku 6cm. Technika tkania sa podobá na obojstranné tkanie, s tým rozdielom, že tu boli použité tri farby, kvôli čomu už spodná strana nie je rovnaká ako vrchná.

lem šľachtica 2

lem šľachtica

A to je vše, přátelé 😀 viac toho hotového zatiaľ nemám. Tak zas niekedy nabudúce 😉

Be Sociable, Share!
Tento obsah bol zaradený v Všetkie. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.