Keltské dvojčatá z Hallstattu

Tak sa to stalo. Vždy som chcela skúsiť utkať rekonštrukciu nejakej historickej karetky – ozajstného archeologického nálezu (rozumej hnedého ohnitého polozorpadnutého kúsku textilu). A je to tu! Predstavujem svetu moju repliku halštatského lemu – o niečo menej hnusného a ohnitého.

Toto je príbeh písaný krvou, slzami a potom… Alebo tak nejak. Skrátka to bola celkom drina. Plán bol utkať dva keltské lemy podľa nálezu z Hallstattu. Pri tvorbe vzoru som vychádzala z knižky:
GRÖMER, Karina; KERN Anton; RESCHREITER Hans and RÖSEL-MAUTENDORFER Helga.Textiles from Hallstatt (Textilien aus Hallstatt): Weaving Culture in Bronze Age and Iron Age Salt Mines. Archaeolingua: Sage, ©2013. 572 s. ISBN 9789639911468.

Pri tkaní tejto karetky som sa naučila, že keď sa pokúšam napnúť osnovu závažím, musím dať pozor, aké je ťažké. Skrátka vlna nevydržala záťaž a niekoľko nití sa pretrhlo. Vlákna sa úplne rozoberali a nebolo možné pokračovať. Musela som začať odznovu. Trikrát.

Ešte by som vás rada upozornila na to, aké dôležité je karetky dobre zviazať, keď s nimi práve nerobíte. Aby sa vám nepomiešali a nepouzlili. Ako  mne. Toto sa mi naozaj stalo prvý raz a asi si to veľmi dobre zapamätám. Rozplietala som to niekoľko hodín 😀 Ešteže ich mám očíslované.

Po sérii neúspechov som natiahla úplne novú osnovu a začala od začiatku. Poučená som už tkala bez závaží a šlo to síce pomalšie, ale bezpečnejšie. Závratnou rýchlosťou takmer 20cm za hodinu (podľa nálady a toho ako často som sa mýlila), som utkala najprv ryšavku a potom aj hnedka. Spolu 4m halštatského pekla z pravej ovčej vlny 😀 Bez zaváhania tieto karetky radím medzi najväčšie zbesilosti, aké som kedy tkala. Ale ako sa poznám, panoptikum podobných šialeností ešte porastie 😈 No a tu ich máme, zoznámte sa:

Zrzka aneb zlé dvojča. Je to taká drama queen, rada robí scény a vždy musí byť stredobod pozornosti

Hnedko aka dobré dvojča. Žije v tieni staršej sestry, je kľudný a bezproblémový

Nejaké spoločné foto:

A nesmieme zabudnúť na ich (pra)*starú mamu obdobia halštatu (800-400 p.n.l.). Na svoj vek náhodou vyzerá stále super!

Be Sociable, Share!
Tento obsah bol zaradený v Všetkie. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 odpovede na Keltské dvojčatá z Hallstattu

  1. Dandy povedal:

    Si Pani! Som ti už vravela?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.