Ako som sa tkať učila…

Občas sa stáva, že človek už nevie, čo by „od radosti“ spravil, len sa tak poflakuje po dome, nemá chuť venovať sa povinnostiam a ani to povaľovanie ho už nebaví. Vtedy treba začať rýchlo konať. Najlepšie riešenie je nájsť si koníčka, ktorý mu pôjde na nervy dlhé zimné večery, kým sa v ňom nedostane z mínusu aspoň na úroveň odhodlaného začiatočníka.

Takto nejako som sa ja dostala ku tkaniu na kartičkách. Snáď mi nik nebude mať za zlé, že radšej používam český výraz „karetkovanie“ – pohybujem sa v prostredí, kde sa používa častejšie, a tak mi jeho slovenská podoba nejako nejde z úst 🙂 … Tento článok venujem mojim začiatkom a postupnému levelovaniu. Zatiaľ som toho až tak veľa nenatkala, tak sa podelím aspoň o to málo:

level 0: pokusy
Môj prvý výtvor „Zelené čosi“ – vznikol po úvodnej mini prednáške od Anorwen. Cieľom tohto pokusu bolo vyskúšať si, „ako to funguje“ 🙂 Vzor vznikol veľmi premenlivý, pretože som skúšala, čo to dokáže.
karetka level 0

druhý pokus „Vlnky“ už mal vzorku – tkala som zo zbytkovej vlny, ktorú som našla doma (čo má byť ospravedlnenie pre tie hrozné farby :D).
level 0 - druhý kus

tretí pokus „Trojuholníky “ – bol snaha o zložitejší vzor, podľa môjho názoru šlo o dosť nepodarený pokus 🙂 Každopádne táto tkanica pre mňa znamenala krok k levelu 2 🙂 Jedného dňa ten vzor utkám ešte raz a poriadne…
level 0 - pokus 2

level 1
Bohužiaľ tkanica nebola dokončená a jej fotografiu nemám. Po nájazde tkaniachtivých ľudí na workshope z nej ostalo zauzlené klbko vlny, ktoré som doteraz nemala odvahu rozmotať 😀 Ale ten deň (možno) raz príde a ja napravím krivdy, ktoré boli na tkanici napáchané… (dopĺňam ilustračné foto toho, ako mala vyzerať. Prebraté z flinkhand.de)
level 1
Túto techniku považujem za samostatný level, lebo chápem princíp a považujem ju za dosť jednoduchú na to, aby som bez problémov utkala akýkoľvek vzor ňou dosiahnuteľný.

level 2: diagonálna technika
A je to tu… tkanica, na ktorej som sa naučila úplne najviac a znamenala pre mňa veľký krok vpred. Zároveň je to moja prvá tkanica, ktorá sa reálne dá používať na ozdobu 😀
Tkaná na 24 karetkách.
level 2 - 1. kus

druhá tkanica mi už šla pomerne jednoducho. Je tkaná zo 100% prírodnej vlny, ručne pradenej. Tkalo sa z nej veľmi príjemne (až na to, že som z lanolínu mala také mastnejšie ruky a trochu ma aj hrýzla :D).  Je využitá ako lem rane stredovekej tuniky.
Ak ma pamäť neklame, tkané na 18 karetkách.

level 3: Kivrim
Prišiel čas, aby som niečo konečne utkala pre seba 🙂 Nová technika Kivrim je tiež dosť jednoduchá na to, aby som si opasok utkala bez problémov a zbytočného nadávania… Tkaný zo 100% vlny, na 30 karetkách.

Nasledujúca karetka je znovu tkaná diagonálnou technikou. Keďže však karetky radím chronologicky a nie podľa levelov, jej miesto je presne tu.
Použila som 20 karetiek

Tak a na záver preview poslednej tkanice, na ktorej práve robím: posledna

Zatiaľ dovidenia, ozvem sa, keď budem mať zas niečo nové 😉

Be Sociable, Share!
Tento obsah bol zaradený v Všetkie. Zálohujte si trvalý odkaz.

8 odpovedí na Ako som sa tkať učila…

 1. Dandy povedal:

  Aaah, nádherné sú! :3 Musíme si dakedy zrobiť tkací workšop! Inak mám balzu na hrebene, ale stále som sa nedokopala porobiť z nej niečo :I

 2. poppy povedal:

  ďakujem 🙂
  veru, mali by sme niekedy Dračiu vežu spáchať a niečo pekné vytvoriť… 🙂

 3. Svatava povedal:

  Perfektne prace tiez mam konecne viac casu sa tomu venovat ale zatial ovladam iba techniky klasickle bud rovnake otocenie karetiek dopredu dozadu alebo take ze niektore napr 5 x dopredu a ine 3Xdopredu 2x dozadu .rada by som vedela aj ostatne techniky nevedela by si mi ich prosim ta vysvetlit? take vytkavanie svastik alebo tieto co robis ty,a otazka este pouzivas nejaky stav aj ttacsky ci iba pripevnis kde pride? dik za odpoved

 4. Svatava povedal:

  az teraz som nasla odpoved 😀 tak odpisujem neskor a hej slovny komentar by sa zisiel vdaka https://www.facebook.com/alica.rowe

 5. peto povedal:

  aj ja to chcem vediet

 6. peto povedal:

  aj ja to chcem vediet. ale neviem ako na to.

 7. Anonym povedal:

  Dobrý večer.vaša práca je krásna 🙂 ale ako začínate karetkovať? ďakujem za odpoveď ☺️

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.